Alira.ro | Datini de vin Borsec-Romaqua Group Borsec VinVest

Astazi va prezentam o reteta de tiramisu italiana, cea mai buna dintre toate! Nu se pune la cuptor, ci trebuie să o lasati câteva ore la frigider, daca considerati necesar chiar si o noapte intreaga. Daca simtiti nevoia, puteti adauga fructe (zmeură, căpșuni sau afine) sau fulgi de migdale ușor ...
Citește mai mult
Havana Club Romania
Mai mult de 71% din fructele şi 43% din legumele non-bio consumate în Franţa au in compusii lor ramasite de pesticide, in acest sens, s-a aratat ca cireşele şi ţelina sunt printre cele mai infectate. Datele au fost intocmite in urma unor observatii realizate în intervalul 2012-2017 şi a fost ...
Read More
AVINCIS
Berea este consumata in toate lumea, atat de barbati, cat si de femei, iar studiile realizate in ultima perioada, atat de centre internationale/natioanle, cat si de Centrul (nostru) de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție, au aratat ca un consum moderat de bere, de maximum 2 pahare pe zi pentru ...
Read More
MALTA TRAVEL
corteva
vara asta: malta e a ta, numai a ta
MALTA E A TA. NUMAI A TA :) Malta  are o delicioasă pronunție malteză. Care îți face foame/sau îți stârnește pofta de mâncare: malta egal fonetic: mɐltɐ/; iar în engleză:  mɒltə/). Oficial, denumirea se unge pe pâine. Ca mierea. Deci este denumită Republica Malta (în malteză Repubblika ta' Malta, în engleză, Republic of Malta). Prin definiție, este vorba de/despre: o țară ...
Read More
Brosura Admitere 2018 la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti Brosura Admitere 2018 la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti

Cum va fi saptamana asta vremea pentru agricultori si pentru noi?

In aceasta perioada va predomina un regim termic al aerului mai ridicat decat in mod obisnuit, la nivelul intregii tari. Temperatura maxima a aerului va oscila intre 21…32°C, in aproape toate zonele de cultura, iar cea minima se va situa intre 6…20°C. Instabilitatea atmosferica se va manifesta prin ploi locale cu caracter de aversa,
insotite de descarcari electrice, intensificari temporare ale vantului si izolat caderi de grindina. Local, se pot inregistra cantitati de apa semnificative din punct de

vedere agricol. Aprovizionarea cu apa accesibila plantelor, in cultura graului de toamna pe profilul de sol 0-100 cm, se va incadra in limite satisfacatoare, pana la apropiate de optim si optime, in aproape toata ara. Deficite de umiditate in sol (seceta pedologica moderata si puternica), se vor inregistra in nordul si local estul Agriculture_in_Vietnam_with_farmersMoldovei, centrul si estul Dobrogei, izolat in vestul Crisanei si nord-vestul Banatului. In cultura de porumb, rezerva de umiditate in stratul de sol 0-50 cm, va prezenta valori satisfacatoare, apropiate de optim si optime, in cea mai mare parte a zonelor de cultura. Izolat in nord-estul, nordul si estul Moldovei, centrul si estul Dobrogei, vestul Crisanei se va semnala seceta pedologica moderata si puternica.

In conditiile agrometeorologice mentionate, procesele fiziologice la culturile de camp si pomi-viticole se vor desfasura normal in cea mai mare parte a teritoriului agricol si mai intense in vestul si sud-vestul tarii unde regimul termic al aerului va fi mai ridicat. La speciile de toamna infiintate in perioada optima, starea de vegetatie se va prezenta buna si medie, iar la cele intarziate fenologic, precum si pe terenurile cu deficite de apa in sol din nord-estul si sud-estul tarii, uniformitatea si vigurozitatea plantelor se va mentine medie si slaba. Cerealele de toamna (orz si grau), infiintate in epoca optima vor parcurge fazele de inspicare si inflorire (10-100%), precum si formarea/umplerea bobului (10- 80%). Cele mai avansate in vegetatie sunt culturile din jumatatea de sud a tarii aflate la maturitatea in lapte (10-50%). In semanaturile tardive se vor semnala fazele de alungire a tulpinii (30-100%), „burduf” si inspicare (10-60%). La cultura de rapita din sud-estul, sudul, estul, centrul si nord-vestul tarii vor predomina formarea silicvelor si a boabelor in silicve (10-100%), iar local in sud-estul tarii va fi posibila declansarea maturitatii depline (10-20%). Floarea-soarelui se va afla la dezvoltarea primei perechi de frunze (10-100%) si infrunzire (4-16 frunze) pe majoritatea suprafetelor agricole, uniformitatea si vigurozitatea plantelor fiind pe ansamblu buna.

Sub aspect fenologic, la cultura de porumb, functie de data semanatului se vor inregistra rasarirea (70-100%), formarea frunzei a treia (30-100%) si infrunzirea (3-11 frunze) in majoritatea zonelor agricole, cu o stare de vegetatie in general buna. In centrul, estul si nord-vestul tarii, sfecla de zahar isi va continua dezvoltarea primei perechi de frunze, precum si inceputul alungirii si ingrosarii axei hipocotile, in special in Transilvania. Speciile de samburoase vor parcurge cresterea fructelor, precum si infrunzirea, iar la semintoase, legarea si formarea rodului, cresterea lastarilor si infrunzirea, in cea mai mare parte a plantatiilor. La soiurile timpurii de cires aflate la maturitatea tehnologica se vor continua lucrarile de recoltare. Vita de vie se va afla la infrunzire, cresterea lastarilor si aparitia inflorescentelor in majoritatea podgoriilor, iar la soiurile timpurii de masa se va continua inflorirea.
sursa: meteoromania.ror in majoritatea podgoriilor, iar la soiurile timpurii de masa se va continua inflorirea.

Preluat de pe: http://www.alcedoltd.ro/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation