Alira.ro | Datini de vin Borsec-Romaqua Group Borsec VinVest

Corteva Agriscience, Dadelos Agrosolutions, Comercializarea Globala, Biostimulatorilor
WILMINGTON, Del., mai 2021 – Corteva, Inc. (NYSE: CTVA) (“Corteva” sau “Compania”) a publicat rezultatele financiare pentru trimestrul I, trimestru care s-a incheiat la 31 martie 2021. Principalele evoluții din trim 1 Lansarea continuă de produse noi care s-a desfașurat în condiții de piața favorabile a dus, la nivel global, ...
Citește mai mult
Mormintul Lui Ovidiu / Mihail Galatanu Havana Club Romania
CEO-ul unei companii agricole de top evidențiază necesitatea unei preocupări intense pentru agricultura durabilă, pe fondul crizei generate de COVID-19 In cadrul summit-ului organizat de Financial Times, CEO-ul Corteva Agriscience a insistat asupra impactului pozitiv pe care îl are agricultura asupra climei Redresarea economică în urma pandemiei COVID-19 necesită angajamentul ...
Read More
Invitatie-TalentA corteva
Berea este consumata in toate lumea, atat de barbati, cat si de femei, iar studiile realizate in ultima perioada, atat de centre internationale/natioanle, cat si de Centrul (nostru) de Studii despre Bere, Sănătate și Nutriție, au aratat ca un consum moderat de bere, de maximum 2 pahare pe zi pentru ...
Read More
MALTA TRAVEL
Malta, dupa pandemie
MALTA, DUPĂ PANDEMIE În prag de primăvară, acum se anunță un sezon estival mai bun ca vara-2020 – și nici Malta nu face excepție. Dimpotrivă. Malta se anunță ca una dintre destinațiile ideale pentru VARA 2021. Are, cu alte cuvinte, de toate/sau din toate câte puțin: este insulară, deci are ...
Read More
Admitere 2020 - 2021 la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti Admitere 2020 - 2021 la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti

Cum va fi saptamana asta vremea pentru agricultori si pentru noi?

Dacă ți-a plăcut, dă-ne un like sau share!
1

Aceasta perioada se va caracteriza printr-un regim termic al aerului in general normal, in aproape toata tara. Temperatura maxima a aerului va fi cuprinsa intre 12…23°C, iar cea minima se va incadra intre 3…12°C, in majoritatea zonelor de cultura, valori mai scazute fiind posibile in depresiuni. Temperatura medie diurna a solului la adancimea de 5 cm se va situa intre 7…17°C, in zonele de campie, favorabila desfasurarii proceselor de germinare-rasarire-infrunzire la culturile de primavara infiintate pana in prezent, precum si continuarii insamantarilor in epoca optima. Instabilitatea atmosferica se va manifesta prin ploi sub forma de aversa insotite de descarcari electrice si intensificari temporare ale vantului, in majoritatea regiunilor agricole. De asemenea, se pot inregistra cantitati de apa mai insemnate din punct de vedere agricol, indeosebi in nordul, centrul si sudul tarii.
Aprovizionarea cu apa accesibila plantelor de grau de toamna pe profilul de sol 0-100 cm, se va situa in limite satisfacatoare, apropiate de optim si optime, in majoritatea zonelor de cultura. Deficite de umiditate in sol (seceta pedologica moderata si puternica) se vor inregistra in cea mai mare parte a Moldovei, Crisanei, centrul si sud-estul Dobrogei, izolat in centrul si sud-vestul Transilvaniei, nord-vestul Banatului. In cultura de porumb, rezerva de umiditate in stratul de sol 0-20 cm, va prezenta valori satisfacatoare, apropiate de optim si optime, pe majoritatea suprafetelor agricole. Local in nord-estul, sud-estul si vestul tarii se va semnala seceta pedologica moderata si izolat puternica.
Referitor la procesele de crestere si dezvoltare ale speciilor de camp, acestea se vor desfasura in general normal in aproape toata tara si mai intens in zonele de campie, in special pe suprafetele cu o buna aprovizionare cu apa a solului. Pe ansamblu, starea de vegetatie a culturilor de toamna infiintate in perioada optima se va prezenta in continuare buna si medie, iar in semanaturile tardive si pe terenurile afectate de fenomenul de seceta pedologica, uniformitatea si vigurozitatea plantelor se va mentine medie si slaba. Orzul si graul de toamna insamantate in epoca optima se vor afla predominant la alungirea paiului (30-100%), precum si “burduf” si inspicare (10-60%), local in jumatatea de sud a tarii, indeosebi la orzul de toamna. In culturile intarziate fenologic se va definitiva infratirea (100%), continuandu-se faza de alungire a paiului (10-100%). La cultura de rapita se va inregistra inflorirea (20-100%) si formarea silicvelor (10-40%). Floarea-soarelui isi va continua germinarea (80-100%) si rasarirea (10-100%), precum si aparitia primei perechi de frunze (10-100%) in sudul si vestul tarii.
Sub aspect fenologic, porumbul va parcurge fazele de germinare (50-100%), rasarire (10-100%) si izolat aparitia primelor frunze (10-35%). Sfecla de zahar se va afla la rasarire (10-100%) si dezvoltarea aparatului foliar, in cea mai mare parte a zonelor agricole. In principalele bazine de cultura, la cartof se vor semnala fazele de incoltire si rasarire (10-100%). In plantatiile pomicole, la samburoase se vor continua cresterea fructelor/frunzelor/lastarilor, iar la semintoase va fi posibila definitivarea infloririi, totodata semnalandu-se legarea si formarea rodului. Vita de vie din majoritatea podgoriilor va parcurge cresterea frunzelor si a lastarilor, precum si formarea inflorescentelor, izolat la soiurile timpurii de masa din sudul tarii. In zilele fara precipitatii, lucrarile agricole in camp se vor desfasura in conditii relativ bune.
Preluat de pe: http://www.alcedoltd.ro/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation