O situatie tensionata la Bruxelles – azi au avut loc primele nemultumiri, din cauza politicii cam relaxate a guvernului in fata posibilelor atentate, dar si a imigrantilor.
La doar 6 zile de la atentatul de la Bruxelles, mii de oameni au luat decizia da a aduce un omagiu victimelor incidentului de marti, in piata Bursei din Bruxelles. La scrut timp au avut loc incidente violente.
Un grup de persoane de extrema-dreapta au inceput sa arunce cu sticle incendiare in autoritati si au produse daune, distrugand bunuri publice. Pentru a opri manifestatia, fortele de ordine au utilizat tunurile cu apa.
Un martor ocular a declarat pentru digi 24: „Am văzut tineri trecând pe lângă mine, huligani. Alergau către Brouckere (n. red: staţie de metrou) şi strigau lucruri. Am văzut poliţia, tunurile cu apă. Pentru mine sunt doar nişte tineri, nu foarte inteligenţi, care nu au înţeles mare lucru din viaţă, care au băut ceva şi apoi au venit aici”.
De asemenea, in urma cu trei zile, guvernul de la Bruxelles a trecut de la nivelul de alerta 4 la 3, respectiv amenintare reala.
In aceasta zi ar fi trebuit sa fie un mars contra fricii, dar care a fost anulat de politie din motive de precautie. Totusi, cetatenii au iesit in strada, in Piata Bursei, precum au mai facut si in alte zile de la inceputul atentatelor.
Intre timp, Faycal Cheffou, initial inculpat in ancheta pentru atentatele care au avut loc la Bruxelles (ar fi fost cel de-al treilea terorist de la aeroport), a fost eliberat. Anuntul a fost facut luni de catre Parchetul federal belgian, potrivit AFP.
“Indiciile care au dus la arestarea numitului Faycal C. nu au fost sustinute de evolutia anchetei in curs. In consecinta, acesta a fost pus in libertate de catre judecatorul de instructie”, a spus Parchetul belgian intr-un comunicat, fara precizari suplimentare.
Recent Comments